Forum www.sr8za.fora.pl Strona Główna

www.sr8za.fora.pl
Krótkofalowcy na Roztoczu
 

Interfejs USB CAT do Yaesu

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.sr8za.fora.pl Strona Główna -> Technika
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
sq8nga




Dołączył: 24 Lis 2010
Posty: 14
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łabunie

PostWysłany: Pią 21:12, 26 Lis 2010    Temat postu: Interfejs USB CAT do Yaesu

Interfejs USB CAT do Yaesu
Przedstawiam interfejs do komunikacji naszego komputera z Yaesu FT-897, FT-857 i FT-817, do innych modeli Yaesu także może pasować jeśli są kompatybilne z wypisanymi.

Budowa interfejsu jest stosunkowo prosta, za cyfrową komunikację odpowiada układ FT232, który jest typowym układem/konwerterem standardu USB na RS232. Po podłączeniu układu do USB będzie widoczny nowy port RS232 potocznie nazywanym portem COM. Jak widać na schemacie interfejs ma izolację galwaniczną, która chroni nasz transceiver a także komputer przed uszkodzeniem. Najczęściej oba urządzenia nie kosztowały nas mało dlatego warto dodać kilka zł i używać bez stresu przed uszkodzeniem nasze Yaesu. Na torze RS232 zostały zamieszczone układy izolacji galwanicznej 6N138, nie osiągają maksymalnej prędkości możliwej do ustawienia w transceiver'ze, wolniejsza transmisja w praktyce nie przeszkadza. W torze załączania PTT czy CW zamieszczone są już tanie, łatwo dostępne układy PC817. Warto dodać iż nie musowo lutować U2 i R3, ponieważ podczas użytkowania okazało się, że ten model Yaesu, po przełączenia modulacji na CW wystarczy kluczować PTT, generator jest już umieszczony w transceiver'ze (za taką cenę to dziwne jak by nie było Smile ).

Tor audio także jest izolowany galwanicznie. Dostępne są w sprzedaży specjalne transformatorki "audio" o przełożeniu 1:1 służące do tego celu, jednak nie we wszystkich sklepach, dlatego warto zastosować transformatory ze starych komputerowych modemów analogowych, doskonale się do tego nadają. Trzeba jednak uważać ponieważ w nowszych zamiast transformatora jest montowany "pierścień" ferrytowy, a on się nie nadaje. Takie karty, często zalegają w naszych domach, a jeśli nie mamy ich można kupić je w komisach za kilka zł.

Krótkiej informacji może wymagać R9, jest to mały koralik ferrytowy, zalecany w dokumentacji FT232, jak nie mamy takiego pod ręką można wstawić po prostu zworkę.

RV1 służy do wyregulowania poziomu sygnału wejściowego odpowiedniego dla Yaesu.

Aktualne sterowniki do FT232 można pobrać od producenta. Konfiguracja programu nie powinna sprawić problemów, wystarczy postępować według instrukcji w programie jak i w manualu transceiver'a.

Dokumentacja jest dostępna pod adresem [link widoczny dla zalogowanych]

W razie problemów z uruchomieniem służę pomocą.
SQ8NGA Konrad


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez sq8nga dnia Pią 21:28, 26 Lis 2010, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
sq8bwh
Administrator



Dołączył: 23 Lis 2010
Posty: 82
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 10:27, 29 Lis 2010    Temat postu:

Ja osobiście przestrzegam przed kombinowaniem z kablami z telefonów kom. zwłaszcza kiedy mamy komputer podłączony pod inną fazę i TRX uziemiony Wink

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
SQ8ESR




Dołączył: 25 Sty 2011
Posty: 36
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 19:13, 05 Mar 2011    Temat postu:

A ja to mam taki oto problem - YAESU FT-817 ND

Mam kabelek podłączony pod ACC - z drugiej strony USB.
Gniazdo Data nie jest podłączone.

Programy do sterowania radiem HRD i FT-817 Commander współpracują bez problemu.
Praca emisjami cyfrowymi nie jest możliwa - brak sterowania.
Być może ma to być podpięte pod gniazdo DATA, choć nie znalazłem w sieci odpowiedzi. Może słabo szukałem.

Ustawienia w urządzeniu są poprawne, ale nie mogę wystartować na PSK.
Dodam, że nadawanie działa - nie mam RX czyli słuchania. Muszę używać do odbioru mikrofonu. Ustawienia karty dźwiękowej są poprawne.

Może ktoś coś na ten temat zanim wyciągnę śróbokręt i młotek? Smile


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez SQ8ESR dnia Sob 19:14, 05 Mar 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
SQ8ESR




Dołączył: 25 Sty 2011
Posty: 36
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 21:25, 05 Mar 2011    Temat postu:

No to odpowiem sobie sam. Gniazdo ACC nie służy do łączności tylko do zarządzania przez komp. Do łączności wymyślono tutaj gniazdo DATA (nie wiem czy ma to sens).
W związku z powyższym muszę sobie zrobić interfejs do łączności przez DATA.
No to zaczynam szukać Smile


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
sq8nga




Dołączył: 24 Lis 2010
Posty: 14
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łabunie

PostWysłany: Sob 21:03, 24 Wrz 2011    Temat postu:

Troszkę późno na odpowiedź, ale...
Przedstawiony przeze mnie interfejs służy do komunikacji TRX z komputerem (zmiana częstotliwości, modulacji itp) ale także do łączności cyfrowych. (np. PSK31 na którym kiedyś sporo pracowałem). Faktycznie tutaj potrzebne są dwa kable. Można ten interfejs wykonać w wersji tylko do łączności cyfrowych usuwając elementy odpowiedzialne za komunikacje TRX z PC czyli U4 i U5 i elementy tych układów.

Po wykonaniu tego układu, okazało się iż U2 i R3 nie są potrzebne ponieważ TRX po włączeniu modulacji CW "uważa" PTT jako gniazdo klucza (generator jest wbudowany).




mod sq8nga napisał:
Aby nie robić offtopic cześć przeniosłem do nowego tematu http://www.sr8za.fora.pl/technika,14/yaesy-ft-817nd-i-jego-moc,41.html


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
sp6nxg




Dołączył: 24 Paź 2023
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Dolny Śląsk

PostWysłany: Pią 8:45, 27 Paź 2023    Temat postu:

Witam
jestem pierwszy raz na forum
chciałem z forum pobrać dokumentację modemu do yaesu,
niestety link do tego u mnie nie działa, proszę o wskazanie
linku działającego
pozdrawiam Adam sp6nxg


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.sr8za.fora.pl Strona Główna -> Technika Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
deoxGreen v1.2 // Theme created by Sopel stylerbb.net & programosy.pl

Regulamin